دوشنبه، ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ - 00:13:29

رئیس مرکز مدیریت طرح‌های کلان و پیشران عنوان کرد

تاکید رئیس جمهور شهید بر ارتقای بهره وری با توسعه فناوری و نوآوری
تاکید رئیس جمهور شهید بر ارتقای بهره وری با توسعه فناوری و نوآوری

رئیس مرکز مدیریت طرح‌های کلان و پیشران معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، توسعه علم و فناوری و افزایش بهره‌وری را دو موضوع محوری مورد توجه رئیس جمهور شهید عنوان و تصریح کرد: یکی از مهم ترین یادگارهای دکتر رئیسی برای زیست بوم علم و فناوری، قانون جهش تولید دانش‌بنیان است.

به گزارش پایگاه خبری پژوهشگر نیوز به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، فرج الهی خاطرنشان کرد: یکی از مهم ترین موضوعاتی که شهید آیت الله رئیسی در سخنرانی‌های خود به ویژه در جلسات با دیگر کشورها و مسئولان خارجی مربوطه مرتبا به آن اشاره می‌کرد، پیشرفت‌هایی است که کشور در حوزه علم و فناوری کسب کرده است.

وی ادامه داد: آیت الله رئیسی، عنایت ویژه‌ای هم به موضوع بهره وری داشت و بر این باور بود که با فعالیت شرکت‌های دانش بنیان، بهره وری در کشور ارتقا می‌یابد.

به گفته رئیس مرکز مدیریت طرح‌های کلان و پیشران در بازدیدی که شخص رئیس جمهور از خانه نوآوری و فناوری (آی هیت) داشت، عنایت ویژه‌ای به توسعه فناوری‌های صورت گرفته داشت و به دستاوردهای حوزه علم و فناوری مباهات می‌کرد.

فرج الهی با بیان اینکه آیت الله رئیسی در اغلب سفرهای خارجی، معاون علم و فناوری را با خود همراه می‌کرد، افزود: رئیسی در به کارگیری ابزارهای سیاست خارجی به بازوی علم و فناوری توجه ویژه‌ای می‌کرد، برای مثال در سفری که به اندونزی داشت، جلسه با رونمایی از یک محصول فناورانه شروع شد.

رئیس مرکز مدیریت طرح‌های کلان و پیشران، توجه آیت الله رئیسی به زیست بوم علم و فناوری را منحصر به دستاوردهای دانش بنیان ندانست و تصریح کرد: رئیس جمهور شهید، عنایت ویژه‌ای هم به فناوران و نخبگان کشور داشت تا آنجا که امسال اولین مراسم افطاری در ماه مبارک رمضان را در جمع جامعه نخبگانی و اساتید دانشگاهی برگزار کرد.

به گفته فرج الهی، «بهره‌وری» دومین کلیدواژه‌ای است که در کلام و ادبیات رئیسی پربسامد بود و توجه به این مهم را هم به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و هم به معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری پیوسته متذکر می‌شد.

وی ادامه داد: آیت الله رئیسی، بر این باور بود ارتقای بهره وری با توسعه فناوری و نوآوری میسر شده و باعث رشد اقتصادی کشور خواهد شد.

به گفته فرج اللهی، یکی از مهم ترین میراث‌های رئیس جمهور شهید برای زیست بوم علم و فناوری، قانون جهش تولید است. این قانون، یکی از موثرترین پیش برنده‌ها و مانع زدایی کننده‌ها در حوزه علم و فناوری است که به همت رئیسی و دولت سیزدهم محقق شد و به جرات می‌توان گفت یکی از ابزارهای قدرتمندی که معاون علمی در حمایت از شرکت‌های دانش بنیان در دست دارد، همین قانون جهش تولید و آئین نامه‌هایی است که در دولت و با عنایت ویژه وی مصوب شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر تحلیل محتوایی از بیانات این رئیس جمهور شهید داشته باشیم، در می‌یابیم که علم و فناوری و بهره وری بسامد بالایی دارد. تکرار این کلیدواژه‌ها مسیر دولت را در حمایت از زیست بوم علم و فناوری تعیین می‌کند. وقتی شخص اول اجرایی کشور تمام قد از یک موضوعی حمایت می‌کند، حتما وزرای مربوطه و معاون علمی رئیس جمهور با عنایت و اعتماد به نفس بیشتری در آن مسیر حرکت خواهند کرد.

جلسات مکرر و متعدد ایشان با صنایع بزرگ و شرکت‌های فناور جهت رفع مشکلات و موانع آنها و پیگیری مستمر برای احیای صنایع از جمله مواردی است که نشان دهنده اعتقاد و عزم ایشان در حمایت از اقتصاد دانش بنیان است.

امتیازدهی به خبر
اشتراک گذاری
سروش ایتا لینکدین فیسبوک توییتر واتس‌اپ تلگرام گوگل پلاس
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری پژوهشگر نیوز در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
جهت دریافت کد تازه، کلیک کنید
ترجمه البرز
اینجا محل تبلیغات شماست