دوشنبه، ۲۵ تیر ۱۴۰۳ - 12:47:45

به همت ستاد توسعه فناوری‌های اتصال‌پذیری و ارتباطات کلید خورد

بسته ویژه حمایتی برای شرکت های دانش بنیان‌
بسته ویژه حمایتی برای شرکت های دانش بنیان‌

در آخرین روزهای بهار سال 1402، گام موثری در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در جهت حمایت همه جانبه از توسعه و نوآوری در زمینه فناوری‌های اتصال‌پذیری و ارتباطات برداشته شد و ستاد جدیدی با همین عنوان شکل گرفت.

به گزارش پایگاه خبری پژوهشگر نیوز به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، ارتباطات نسل جدید، امنیت سایبری، هوشمندسازی، ارتباطات کوانتومی، فناوری ماهواره و سنجش از راه دور حوزه‌های فعالیت ستاد توسعه فناوری‌های اتصال‌پذیری و ارتباطات هستند و عموم مردم، دانش‌آموزان، دانشگاهیان، شرکت‌ها و هسته‌های فناور مخاطبین آن محسوب می‌شوند. این ستاد در سراسر کشور با مأموریت و هدف محوری کمک به گروه‌های فناور، کسب و کارهای نوپا و شرکت‌های دانش‌بنیان و رفع مشکلات مادی و معنوی آنان خدمات مطلوبی را نیز ارائه می‌کند.

سید محمد کرباسی، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های اتصال‌پذیری و ارتباطات معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری با اشاره به برنامه‌های ویژه‌‌ ستاد برای حمایت از فعالیت‌‎های هسته‎های نوپا و فناور، شرکت‌های دانش‌بنیان و صنایع بزرگ، اظهار کرد: هسته‎های فناور، استارتاپ‌ها یا گروه‌های دانشجویی و دانشگاهی‌ هستند که برای توسعه محصول یا خدمت فناورانه، دور هم جمع شده‌اند و علاوه بر اینکه می‌توانند از مشاوره‎های کسب و کار بهره‌مند شوند، چنانچه طرح‎های مشترک بین صنعت و دانشگاه از طریق آنها انجام شود و یا با نهادهای توانمند بین الملل همکاری داشته باشند مورد حمایت قرار خواهند گرفت.

وی در خصوص حمایت ستاد از شرکت‌های دانش‌بنیان، گفت: این شرکت‌ها به تولید محصولاتی بر مبنای فناوری می‌پردازند و بعد از دریافت تأییدیه دانش‌بنیانی از مزایا متعددی بهره‌مند می‌شوند که از جمله این مزایا می‌توان به پذیرش بودجه‌های اعتبار مالیاتی از صنایع بزرگ در قالب طرح‌های تحقیق و توسعه یا سرمایه‌گذاری، دریافت تسهیلات مختلف از معاونت علمی و فناوری و یا همکاری با سرباز نخبه‎هایی که تمایل دارند در حوزه‌های فناورانه مشغول به کار شوند اشاره کرد.

کرباسی ادامه داد: علاوه بر این، ستاد برای حل معضلات و چالش‎هایی که شرکت‌ها و هسته‌های فناور با آنها مواجه هستند نیز حمایت‌های دیگری را در نظر گرفته است؛ از پیگیری استقرار در پارک‎های علم و فناوری گرفته تا معرفی به نهادها و صنایع برای جذب پروژه و حمایت از حضور در رویدادها، فراخوان‌ها و پاویون‌های نمایشگاه‌های ملی و بین‌المللی.

به گفته دبیر ستاد توسعه فناوری‌های اتصال‌پذیری و ارتباطات معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری، این ستاد در تعامل با صنایع بزرگ، چالش‎ها و نیازها را شناسایی کرده و در ادامه برای حل چالش‎های فناورانه آنها خدماتی مثل برگزاری رویدادهای فن‌چالش، معرفی شرکت دانش‌بنیان و هسته‌های فناور توانمند و پیگیری اعطای اعتبار مالیاتی در دو حوزه تحقیق و توسعه و سرمایه گذاری را ارائه می‌دهد.

او در ادامه، اتصال پذیری را به معنای ایجاد ارتباط بین اشیاء و هوشمندسازی حوزه‌های مختلف از جمله صنایع، معادن و کشاورزی و سایر بخش‌ها دانست و افزود: حوزه‌هایی که به بحث اتصال پذیری و ارتباطات بیشتر مربوط می‌شود عمدتا شامل زمینه‌هایی از جمله حوزه‌های مهندسی برق، مخابرات، الکترونیک، رایانه و به صورت ویژه فناوری‌های ارتباطات نسل جدید همچون نسل پنجم و ششم اینترنت است.

کرباسی، حوزه ارتباطات کوانتومی، ارتباطات ماهواره‌ای و زنجیره‌ای را که به فناوری‌های ماهواره و امنیت سایبری و همچنین اینترنت اشیاء مربوط می‌شود، از دیگر علوم وابسته به این حوزه نام برد.

اهمیت فناوری هوشمندسازی در بخش کشاورزی

کرباس با اشاره به اینکه رصد و شناسایی زیست بوم فناوری در حوزه اتصال پذیری و ارتباطات ماموریت اصلی این ستاد است، عنوان کرد: در این راستا، فناوری هوشمندسازی یکی از بحث‌هایی است که در حال پیگیری آن هستیم. به کمک فناوری هوشمندسازی می‌توان بسیاری از اقدامات را توسعه داد و بسیاری از مشکلات مهم کشور را رفع کرد.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های اتصال‌پذیری و ارتباطات در پایان ضمن تأکید بر اینکه هوشمندسازی امری مهم در سایر حوزه‌ها به خصوص حوزه کشاوزی محسوب می‌شود، گفت: مقوله هوشمندسازی مقوله گسترده و پیچیده‌ای است و یکی از مهمترین بحث‌های آن بازار و اقتصاد است. امروزه هوشمندسازی بخش کشاورزی در دنیا به دلیل جمعیت در حال گسترش جهان، تقاضای روزافزون تولید و عملکرد بیشتر محصول، نیاز به استفاده بهینه از منابع طبیعی، افزایش استفاده و پیچیدگی فناوری اطلاعات و ارتباطات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

امتیازدهی به خبر
اشتراک گذاری
سروش ایتا لینکدین فیسبوک توییتر واتس‌اپ تلگرام گوگل پلاس
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری پژوهشگر نیوز در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
جهت دریافت کد تازه، کلیک کنید
ترجمه البرز
اینجا محل تبلیغات شماست