دوشنبه، ۲۵ تیر ۱۴۰۳ - 11:36:44

مدیر برنامه ملی میکروالکترونیک خبر داد

توسعه حوزه میکروالکترونیک با حمایت 13 هزار میلیارد ریالی معاونت علمی
توسعه حوزه میکروالکترونیک با حمایت 13 هزار میلیارد ریالی معاونت علمی

به گفته مدیر برنامه ملی میکروالکترونیک، بیش از 13 هزار میلیارد ریال منابع برای توسعه فناوری میکروالکترونیک در معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری پیش بینی شده و برنامه‌های مشترک معاونت علمی برای توسعه این حوزه در حال اجرا هستند.

به گزارش پایگاه خبری پژوهشگر نیوز به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، محمدحسین محمدی لاریجانی با اعلام این مطلب خاطرنشان کرد: براساس ماده 99 برنامه پنج ساله هفتم توسعه کشور، یکی از حوزه‌های پیشران و اقتدارآفرین فناوری، حوزه ریزالکترونیک (میکروالکترونیک) است که معاونت علمی ریاست جمهوری موظف شده است تا با حداکثر ظرفیت خود و با همکاری سایر دستگاه‌ها، به منظور یکپارچه سازی زیرساخت‌های این حوزه و جذب و توانمندسازی نخبگان اقدامات لازم را انجام دهد.

بر همین اساس بنا به دستور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، برنامه میکروالکترونیک مشترکی بین ستادهای توسعه فناوری و اقتصاد دانش بنیان این معاونت برای توسعه زیست بوم این فناوری در چهار محور اصلی در نظر گرفته شده است که طراحی و ساخت بدون کارخانه (Fabless) تراشه‌های مجتمع راهبردی یا مورد تقاضای صنعت و بازار و طراحی و ساخت سنسورهای صنعتی و پر مصرف، از اولویت‌های این برنامه به شمار می‌روند.

همچنین توسعه فناوری ساخت مواد پیشرفته صنعت نیمه هادی با ارزش افزوده بالا و توسعه فناوری ساخت ادوات و تجهیزات ساخت نیمه هادی‌ها از دیگر محورهای این برنامه راهبردی هستند.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه طراحی و ساخت تراشه مجتمع بدون کارخانه (Fabless)، معاونت علمی و فناوری در برنامه مشترک ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال و برنامه ملی میکروالکترونیک این معاونت و با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی و محوریت اجرایی مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری از ابتدای سال جاری تأسیس و راه اندازی مرکز ملی پیشران طراحی تراشه را با تصویب و ابلاغ برنامه و اعتبار 900 میلیارد تومانی، برای تربیت نیروی انسانی متخصص و ایجاد دفاتر طراحی متصل به صنعت و ارائه خدمات طراحی و ساخت تراشه بدون کارخانه به شرکت‌های دانش بنیان و دانشگاه‌ها در دستورکار خود قرار داد که مراحل راه اندازی آن رو به پایان است.

لاریجانی تصریح کرد: در حوزه توسعه فناوری ساخت مواد پیشرفته نیمه هادی، برنامه مشترکی به ارزش 200 میلیارد تومان توسط ستاد توسعه فناوری مواد و ساخت پیشرفته و برنامه ملی میکروالکترونیک ارائه و در معاونت علمی تصویب و ابلاغ شد. این برنامه متمرکز بر سه محور استحصال مواد نیمه هادی با ارزش افزوده بالا از باطله‌های صنعتی، توسعه فناوری خالص سازی مواد نیمه هادی، اکتساب دانش ساخت مواد مصرفی تحریمی فرآیند تولید نیمه هادی‌ها و نیز مواد فرآیند تولید است.

همچنین در حوزه طراحی و ساخت سنسورهای صنعتی و پرمصرف، 50 میلیارد تومان اعتبار برای توسعه فناوری‌های این حوزه در برنامه مشترک ستاد نانو و میکرو و برنامه ملی میکروالکترونیک پیش بینی شده است. علاوه بر این برای توسعه فناوری تولید ادوات و تجهیزات ساخت نیمه هادی‌ها، در این برنامه مشترک پیش بینی 150 میلیارد تومان اعتبار شده است که در سیر مراحل ارزیابی و تصویب قرار دارند.

مدیر برنامه ملی میکروالکترونیک تصریح کرد: این برنامه‌ها در راستای بسترسازی جهت ایجاد مراکز آفرینش ملی فناوری میکروالکترونیک در نظر گرفته شده‌اند که یکی از شش مرکز مهم و راهبردی معاونت علمی در توسعه فناوری‌های پیشران و اقتدارآفرین کشور خواهد بود.

امتیازدهی به خبر
اشتراک گذاری
سروش ایتا لینکدین فیسبوک توییتر واتس‌اپ تلگرام گوگل پلاس
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری پژوهشگر نیوز در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
جهت دریافت کد تازه، کلیک کنید
ترجمه البرز
اینجا محل تبلیغات شماست