دوشنبه، ۲۵ تیر ۱۴۰۳ - 11:17:30

با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری صورت گرفت

تجلیل از برترین های سی و یکمین جشنواره دانشجوی نمونه کشوری
تجلیل از برترین های سی و یکمین جشنواره دانشجوی نمونه کشوری

با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری؛ از برترین‌های سی و یکمین دوره جشنواره انتخاب دانشجوی نمونه کشوری در دانشگاه صنعتی شریف تجلیل شد.

به گزارش پایگاه خبری پژوهشگر نیوز به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف، مراسم تقدیر سی و یکمین دوره دانشجویان نمونه کشوری سال ۱۴۰۲، روز یکشنبه ۱۰ تیر ماه امسال، به میزبانی دانشگاه صنعتی شریف با حضور دکتر محمد علی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر هاشم داداش‌پور معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان امور دانشجویان، در محل سالن استاد ربیعی این دانشگاه برگزار شد.

آیین تجلیل از برترین‌های سی و یکمین جشنواره دانشجوی نمونه کشوری

در این جشنواره که با هدف ایجاد انگیزه بین دانشجویان دانشگاه‌های سراسر کشور برای رقابت در ابعاد مختلف آموزشی، پژوهشی، فرهنگی اجتماعی، فناورانه و بین‌المللی برگزار شد، ابتدا دکتر موسوی رئیس دانشگاه صنعتی شریف به ایراد سخنرانی پرداخت و ضمن گرامیداشت مقام والای شهدای خدمت و خوش‌آمدگویی به حاضرین در مراسم گفت: به تک تک دانشجویان برگزیده تبریک می‌گویم و از خانواده‌های این عزیزان به جهت پرورش چنین فرزندانی تشکر و قدردانی می‌کنم.

وی در ادامه برای دانشجویان برگزیده و نمونه کشور در تمامی عرصه‌های علمی، آموزشی، فرهنگی و اجتماعی آرزوی توفیق کرد.

آیین تجلیل از برترین های سی و یکمین جشنواره دانشجوی نمونه کشوری

سپس دکتر هاشم داداش پور رئیس سازمان امور دانشجویان در این مراسم با اشاره به تغییر آیین نامه دانشجویان نمونه کشوری گفت: آیین نامه دانشجویان نمونه کشوری را با توجه به تحولات نسلی که در دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد تغییر دادیم تا مطابق با نسل‌هایی باشد که در دانشگا‌ها در حال شکل گرفتن است.

وی ادامه داد: در این آیین نامه سعی شد آموزش، پژوهش، فناوری، فرهنگ و بین الملل لحاظ شود این در حالی است که در آیین نامه قبلی بیشتر موارد آموزشی ملاک بود. آیین نامه جدید باعث شد تا دانشجویان در همه ابعاد مذکور رشد کنند.

رئیس سازمان امور دانشجویان ادامه داد: برای برگزاری جشنواره نمونه کشوری با سه چالش مواجه بودیم تا دانشجویان نمونه را به کل دانشگا‌های کشور تعمیم بدهیم موارد مانند؛ سن، معدل و زبان را لحاظ نکردیم تا افراد بیشتری بتوانند در این جشنواره شرکت کنند، ۴۴۲ نفر سال گذشته در این جشنواره شرکت کرده بودند که با حذف سه چالش مذکور امسال یک هزارو ۱۷۱ نفر وارد این فرایند شدند.

وی افزود: ۸۸۷ نفر نیز در وزارت بهداشت در این جشنواره شرکت کردند که بعد از داوری ۱۱ نفر در وزارت بهداشت انتخاب شدند. همچنین دو مرحله داوری برای دانشجویان نمونه کشوری برگزار شد تا بهترین افراد ممکن انتخاب شوند. وی ادامه داد: در سال گذشته مصاحبه کیفی هم برگزار کردیم و در مجموع از یک هزار و ۱۷۱ نفر ۲۹ نفر دعوت‌ شدند که در نهایت ۱۹ نفر انتخاب شدند.

معاون وزیر علوم افزود: از یک هزار و ۱۷۱ نفر؛ ۴۸ درصد دکتری تخصصی ناپیوسته، ۳۰ درصد کارشناسی ۱۴ درصد کارشناسی ارشد پیوسته بودند. از دانشجویان شرکت کننده؛ ۳۹ درصد علوم انسانی، ۲۶ درصد فنی و مهندسی، ۱۶ درصد کشاورزی، ۱۳ درصد علوم پایه و ۴ درصد هنر نیز حضور داشتند.

دکتر داداش‌پور در ادامه توضیح داد: ۱۳۲ نفر از افراد شرکت کننده از دانشگاه تهران بودند بنابراین بیشترین تعداد افراد به این دانشگاه تعلق داشت.

وی با بیان اینکه از دانشگاه‌های غیر برتر هم دانشجوی نمونه داشتیم افزود: از این به بعد آیین نامه دانشجویان سرآمد کشور مبنایی خواهد بود که از درون آن دانشجوی نمونه کشوری انتخاب شود امسال می‌خواستیم این موضوع را اعمال کنیم که بنا به دلایلی به سال آینده موکول شد.

آیین تجلیل از برترین های سی و یکمین جشنواره دانشجوی نمونه کشوری

در ادامه دکتر بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یکی از نقاط برجسته بعد از انقلاب را دوران ریاست جمهوری آیت‌الله رئیسی و روحیه وطن‌پرستی و میهن‌دوستی شهید جمهور دانست و گفت: دیپلماسی فعال رئیس جمهور به گونه‌ای بود که در کشورهای مختلف حتی کمونیستی از خود رفتار پیامبرگونه نشان می‌داد.

وی حضور دانشجویان در بخش‌های مختلف را ضرورت تاریخی عنوان کرد و گفت: که همه باید از این ضرورت‌ها استفاده کنیم و در راستای رفع نیازهای جامعه در بخش‌های مختلف گام برداریم.

وزیر بهداشت به تغییرات دانشگاه‌های کشور در طول سال‌های متمادی اشاره کرد و گفت: دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم از جامعه جدا نیست و فارغ‌التحصیلان ما اکنون با گذشته متفاوت هستند، نیازهای جامعه را به درستی می‌شناسند و ما نیازمند به دانشجوی فعال و پویا و استادان به روز هستیم.

دکتر عین اللهی دانشگاه را به خودرویی تشبیه کرد که تمام اجزای آن اهمیت دارند و باید با هم پیوستگی داشته باشند و از طرفی استادان و دانشجویان را مهم‌ترین عناصر در دانشگاه‌ها خواند.

وی یادآور شد: در دوره‌ای، دانشجویان تنها به جزوه درسی اکتفا می‌کردند اما اکنون دانشجو باید از امکانات و انفجار اطلاعات استفاده کند، با نیازها، صنایع، تولیدات و دانش‌بنیان‌ها همکاری داشته باشد و در مسیری پیش برود که نیازهای جامعه را برطرف کند.

وزیر بهداشت اضافه کرد: دانشگاه‌های حوزه بهداشت ایران، برترین رتبه را در منطقه دارند و بسیاری از افراد برای معالجه به کشورمان مراجعه می‌کنند. ضریب هوشی ایرانیان بالاست، و دانشمندان ما در حوزه‌های مختلف نظیر نجوم، شیمی و موارد دیگر دلیلی بر این ادعا هستند.

آیین تجلیل از برترین های سی و یکمین جشنواره دانشجوی نمونه کشوری

دکتر محمدعلی زلفی‌گل در ادامه مراسم اظهار داشت: قهرمان و پهلوان شدن، دانشجوی برتر شدن سخت است اما حفظ آن دشوارتر است؛ زیرا دانشجوی برتر سرمایه نمادین است و برای دانشگاه و منطقه خود ارزشمند هستند.

وی تاکید کرد: دانشجویان نهال‌های سرمایه نمادین هستند و باید مراقب رفتار خود باشند؛ زیرا الگویی برای سایر افراد هستند. شخصیت علمی کشور باید متوازن باشد و به تمام زیرنظام‌های آموزشی توجه کند و در تمام ابعاد تحقیقات، فرهنگی، اجتماعی و غیره سرآمد باشد.

وزیر علوم بیان کرد: شخصیت علمی هم باید به تولید علم و هم مصرف علم توجه داشته باشد و در دولت سیزدهم با هدایت شهید جمهور به گونه‌ای عمل شد که دستگاه‌ها و وزارتخانه‌هایی که متولی علوم هستند به اهداف و برنامه‌های تدوین شده رسیدند. دانشمند در محدوده جغرافیایی محدود نمی شود ‌و دانشمندان می‌توانند مرزها را از بین ببرند و کشورگشایی کنند.

وزیر علوم افزود: باید هم به تولید علم و هم به مصرف علم توجه کنیم، به تبدیل علوم به فنون هم باید توجه کنیم. خدا را شکر در دولت مردمی سیزدهم با حمایت دکتر رئیسی به گونه‌ای عمل شد که برنامه‌های وزارتخانه‌های علم طوری اجرا شد که شخصیت علمی کشور حالت توازن خود را حفط کرند.

به گفته وی در این دوره در وزارت علوم فعالیت‌هایی در زمینه نگهداشت و جذب نخبگان، زیرساخت‌ها، توجه به امکانات رفاهی دانشجویان و ایجاد خوابگاه‌های متاهلی انجام شده، همچنین دستورالعمل انتخاب دانشجویان سرآمد برای اولین بار تدوین و ابلاغ شده است. پذیدش دانشجوی استادمحور نیز برای اولین بار اجرایی شد.

دکتر زلفی‌گل درباره درخواست دانشجویان نمونه گفت: نامه دو امضایی با امضای وزیر بهداشت تهیه کرده و برای بنیاد ملی نخبگان ارسال می‌شود تا دانشجویان نمونه کشوری هم جزو بنیاد ملی نخبگان قرار گرفته و خارج از فراخوان جذب هیئت علمی شوند.

گفتنی است جشنواره ملی انتخاب دانشجوی نمونه هر ساله با همکاری دو وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سطح کشوری برگزار می‌شود. دانشجوی نمونه به فردی گفته می‌شود که از نظر آموزشی، پژوهشی، فرهنگی اجتماعی و فعالیت‌های بین‌المللی و فناورانه جایگاه برتری نسبت به سایر دانشجویان داشته باشد. برای انتخاب دانشجوی نمونه نخست دانشجویان در سطح دانشگاهی با یکدیگر رقابت می‌کنند و آن دسته از دانشجویانی که برترین امتیازات را بر اساس آیین‌نامه انتخاب دانشجوی نمونه کسب کنند، به عنوان برگزیدگان دانشگاهی به مرحله‌ کشوری راه می‌یابند و به دبیرخانه مرکزی معرفی می‌شوند.

دانشجویان نمونه کشوری علاوه بر دریافت هدایا و جوایز نقدی، از مزایایی همچون معرفی به بنیاد ملی نخبگان و تحصیل در یک مقطع بالاتر بدون شرکت در آزمون ورودی آن مقطع برخوردار می‌شوند. احراز شرط اولیه سرآمدی در سال‌های آینده برای ورود به رقابت انتخاب جشنواره دانشجوی نمونه کشوری الزامی است. بر اساس آیین‌نامه ابلاغی انتخاب دانشجوی سرآمد و اصلاحی آئین‌نامه و شیوه‌نامه انتخاب دانشجوی نمونه در سال ۱۴۰۲، در سی و دومین دوره انتخاب دانشجوی نمونه تنها دانشجویانی می‌توانند در رقابت شرکت کنند که در مقطع مورد تقاضا حداقل یک بار به عنوان دانشجوی سرآمد انتخاب شده باشند.

دانشجویان در مقطع کارشناسی پس از طی چهار نیم‌سال، مقطع کارشناسی ارشد پس از دو نیم‌سال و مقطع دکتری تخصصی پس از کسب نمره آزمون جامع، مجاز هستند در این رقابت ملی شرکت کنند.

امتیازدهی به خبر
اشتراک گذاری
سروش ایتا لینکدین فیسبوک توییتر واتس‌اپ تلگرام گوگل پلاس
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری پژوهشگر نیوز در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
جهت دریافت کد تازه، کلیک کنید
ترجمه البرز
اینجا محل تبلیغات شماست