دوشنبه، ۲۵ تیر ۱۴۰۳ - 12:47:03

به میزبانی دانشگاه مراغه

بیست و هشتمین سمینار جبر ایران برگزار شد
بیست و هشتمین سمینار جبر ایران برگزار شد

بیست و هشتمین سمینار جبر ایران باهدف ارائه آخرین دستاوردهای علمی در حوزه جبر و علوم کاربردی مرتبط با آن و آشنایی پژوهشگران جوان با این یافته‌ها در دانشگاه مراغه آغاز به کار کرد.

به گزارش پایگاه خبری پژوهشگر نیوز به نقل از روابط عمومی دانشگاه مراغه، این کنفرانس با همکاری دانشگاه مراغه و انجمن ریاضی ایران برگزار می‌شود و جمعی از اساتید، پیشکسوتان، پژوهشگران دانش جبر در این رویداد علمی حضور دارند.

دکتر محمد زادشکویان رئیس دانشگاه مراغه در آئین افتتاحیه بیست و هشتمین سمینار جبر ایران گفت: حضور فرهیختگان و دانشمندان علم جبر و مدیران دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی از نقاط مختلف کشور در دانشگاه مراغه را، ارج نهاده و خدا را شاکریم که امروز دانشگاه مراغه میزبان اساتید برجسته‌ای است تا دستاوردهای تحقیقاتی خود را به اشتراک گذاشته تا موجبات تعالی و ترقی در حوزه‌ی تخصصی جبر را فراهم آورند.

ایشان در ادامه از تلاش‌های شبانه‌روزی و پشتکار مثال‌زدنی اساتید کمیته علمی دبیرخانه بیست و هشتمین سمینار جبر ایران به‌ویژه پروفسور محمدمهدی ابراهیمی و پروفسور رحیم زارع نهندی قدردانی نمود و در پایان ضمن تشکر از عوامل کمیته اجرایی و مسئولین شهری و دانشگاهی ابراز امیدواری کرد؛ خاطرات خوبی از شهر مراغه و دانشگاه مراغه طی این دو روز در ذهن دوستان ماندگار بماند.

دکتر لیلا شهباز عضو هیات علمی گروه ریاضی دانشگاه مراغه و دبیر بیست و هشتمین سمینار جبر ایران گفت: در این سمینار ملی بخش‌های مختلفی چون؛ ارائه سخنرانی‌ها، برگزاری کارگاه‌های آموزشی، نشست‌ها میزگردهای تخصصی و بازدید از اماکن تاریخی شهر مراغه برنامه‌ریزی شده است.

ایشان به محورهای این سمینار اشاره کرد و گفت: جبر جامع، نظریه رسته‌، ساختارهای جبری مرتب، جبر جابجایی و جبر ناجابجایی، نظریه گروه‌ها، جبر محاسباتی و ترکیبیات جبری، هندسه جبری و نظریه جبری اعداد، جبر لی، جبر خطی و کاربردهای آن‌ها، نظریه کدهای جبری و آموزش ریاضی (با محوریت موضوعات جبری) از محورهای این رویداد علمی می‌باشند.

دبیر بیست و هشتمین سمینار ملی جبر افزود: ۱۳۴ مقاله علمی به دبیرخانه این سمینار ارسال گردید که توسط بیست نفر داور از دانشگاه‌های مختلف کشور داوری شد و بدین‌صورت ۶۱ مقاله برای ارائه شفاهی و ۱۴ مقاله برای ارائه به‌صورت پوستر تأیید گردید.

وی ادامه داد: علاوه بر این ارائه‌ها، از هشت سخنران عمومی نیز دعوت شده است که ۳ نفر از سخنرانان از اساتید دانشگاه‌های داخل کشور و ۵ نفر از مدعوین خارج از کشور هستند که با ابراز تأسف یکی اساتید برجسته، پروفسور هرزوگ دو ماه پیش از دنیا رفتند.

دکتر لیلا شهباز در پایان سخنرانی از همراهی و پشتیبانی مسئولین شهری و دانشگاهی، حامیان مالی و معنوی سمینار، پیشکسوتان، اساتید، کارشناسان و دانشجویان دبیرخانه سمینار و واحدهای مختلف دانشگاه مراغه تشکر و قدردانی کرد.

پروفسور رحیم زارع نهندی استاد بازنشسته دانشگاه تهران یادنامه پروفسور هرزوگ را برای حضار قرائت کرد و گفت؛ پروفسور هرزوگ برای جامعه جبر کشورمان به‌ویژه متخصصین جبر جابجایی و هندسه جبری جایگاه ویژه‌ای داشته است. ایشان راهنمای رساله دکترای چندین دانشجوی ایرانی دانشگاه‌های کشورمان، دوره فرصت مطالعاتی را خدمت ایشان در دانشگاه راسن آلمان گذراندند. پروفسور هرزوگ و بارها به شهرهای مختلف ایران سفرکرده در جلسه‌های دفاع از رساله یا سمینارهای جبر و جبر جابجایی حضور داشته‌اند.

ایشان افزود: یورگن هرزگ به‌عنوان سخنران مدعو، دعوت کمیته علمی بیست و هشتمین سمینار جبر را پذیرفته بودند که متأسفانه روز ۲۴ آوریل ۲۰۲۴ یعنی ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ براثر عارضه قلبی فوت کردند.

در ادامه پروفسور زارع نهندی شرح کاملی از دوران و خدمات علمی ایشان ارائه داده و علاقه‌مندان را دعوت کرد مقاله جالب دکتر سیامک یاسمی در شماره اخیر خبرنامه انجمن ریاضی ایران را مطالعه فرمایند.

تجلیل از دو استاد پیشکسوت عرصه جبر، پروفسور محمد مهدی ابراهیمی و پرفسور رحیم زارع نهندی، رونمایی، مهر و امضای تابلوی یادبود سمینار جبر با حضور اساتید و مسئولین در پایان آئین افتتاحیه انجام گرفت.

امتیازدهی به خبر
اشتراک گذاری
سروش ایتا لینکدین فیسبوک توییتر واتس‌اپ تلگرام گوگل پلاس
نظرات
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری پژوهشگر نیوز در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
جهت دریافت کد تازه، کلیک کنید
ترجمه البرز
اینجا محل تبلیغات شماست